0266 714 50 50

8 Eylül “Dünya Fizyoterapistler Günü”

 

Her yıl tüm dünyada ve ülkemizde 8 Eylül “Dünya Fizyoterapistler Günü” olarak kutlanmaktadır. Fizyoterapistler, sağlıklı bireylerde kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenleyen ve uygulayan, hastalık durumlarında ise, uzman hekimin yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirmesi amacıyla gerekli uygulamaları yapan meslek grubudur. Fiziksel inaktivitenin (hareketsizliğin) artmasıyla obezite, kardiyovasküler hastalıklar, Tip 2 diyabet ve kanser gibi hastalıkların görülme sıklığı artmıştır. Fizyoterapist kontrolünde düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite, hastalıkların önlenmesinde ve yaşam kalitesinin artmasında etkin rol oynamaktadır.       

Sağlık Bakanlığı tarafından, 2019 yılı itibariyle hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici hizmetleri yaygınlaştırmak; sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı özendirmek amacıyla ülke genelinde Sağlıklı Hayat Merkezleri faaliyete geçirilmiştir. Sağlıklı Hayat Merkezlerinde, beslenme, kronik hastalıklar ve fiziksel aktivite, kadın üreme sağlığı, kanser erken teşhis tarama ve eğitim, ruh sağlığı, çocuk ve ergen sağlığı, tütün ve madde bağımlılığı ve koruyucu ağız ve diş sağlığı danışmanlığı hizmetleri verilmektedir.

Fizyoterapistler hangi hizmetleri yürütür?

Sağlıklı Hayat Merkezlerine kimler başvurabilir?

Kronik hastalığa (Diyabet, Hipertansiyon, KOAH) sahip bireyler, gebeler, yaşlı bireyler, kilo problemi olanlar (Obezite), riskli gelişim gösteren bebekler, omurga problemi (Skolyoz, Kifoz) olan bireyler, postür bozuklukları olanlar ve idrar kaçırma (Üriner İnkontinans) problemleri olanlar başvurabilirler.

Balıkesir İli Sağlıklı Hayat Merkezlerinde fizyoterapistler tarafından, bireysel fiziksel aktivite danışmanlığı, grup egzersizleri, halk eğitimleri yapılmaktadır. Sağlıklı Hayat Merkezlerinde sunulan hizmetlerden, aile hekimleri veya uzman hekimler tarafından yapılan yönlendirmeler ve bireysel başvurular yoluyla ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir.

8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü vesilesiyle bir kez daha hatırlamış olduğumuz düzenli fiziksel aktivitenin, bir yaşam şekline dönüşmesi için siz de en yakınınızdaki Sağlıklı Hayat Merkezlerindeki fizyoterapiste başvurabilir ve tüm hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 

 

Uz.Dr. Serkan Kadir KESKİN

 

İl Sağlık Müdürü

 

Adres: https://balikesirism.saglik.gov.tr/TR-220292/saglikli-hayat-merkezlerinde-verilen-fizyoterapi-hizmetleri.html

 

 

HABERLER & DUYURULAR

14 Mart Tıp Bayramını Kutlarız
14 Mart Tıp Bayramını Kutlarız

14 Mart 2024

 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

8 Şubat 2024

4 Şubat Dünya Kanser Günü
4 Şubat Dünya Kanser Günü

6 Şubat 2024

İLETİŞİM
© 2024 Bandirma 01 Nolu Aile Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.