0266 714 50 50

14 KASIM DÜNYA DİYABET (DiABETES MELLiTUS) GÜNÜ

             Diyabet (Şeker Hastalığı) insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu oluşan, ömür boyu süren bir hastalıktır. İnsülin, pankreas adını verdiğimiz organımızdan salgılanan bir hormondur. Kandaki glukozun (şekerin) yükselmesine neden olur. İnsülin olmadan vücudumuz alınan gıdaları istenilen şekilde kullanamaz.

            Eğer insülin hormonu tamamen eksikse bu diyabete “Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet)” denir.  Genellikle çocuk veya genç yaştaki hastalarda görülür. Eğer insülin hormonu var ama miktarı azsa veya dokularda insüline karşı direnç varsa, bu diyabete de “Tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet)” denir. Genellikle 35 yaşından sonra görülür.

            Tip 1 diyabetli hastalar yaşam boyu insülin kullanmak zorundadırlar. Tip 2 diyabetli hastalar ise diyet, egzersiz ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir. Gerekirse hastalığın ilerleyen dönemlerinde insülin kullanabilirler.

Diyabet hastasıysanız ne yapmalısınız?

Diyabet nedeniyle uzun dönemde karşılaşabileceğiniz komplikasyonlar nelerdir?

            Diyabet hastalığı komplikasyonlara neden olabileceği için çok önemli bir hastalıktır. Diyabet tedavisinde amaç, hem kişinin yaşam kalitesini yüksek tutmak, hemde uzun dönem komplikasyonların gelişimini önlemektir. Diyabetli birey olarak uzun yıllar sağlıklı ve sorunsuz yaşamak mümkündür. Ancak kan şekeri uzun süre yüksek kalırsa bazı insanların gözlerinde, böbreklerinde, sinirlerinde ve ayaklarında problemler ortaya çıkabilir. Diyabetli hastalarda kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riski artmıştır. Bu komplikasyonlardan korunmak için kan şekerinizi diyabetli olmayan hastaların seviyesinde tutmak önemlidir. Kan şekerinizi sık ölçüp, normal sınırlara yakın seviyelerde olmasını sağladığınız sürece bu komplikasyonların gelişimini önleyebilirsiniz.

Unutmayın!

            2017 Yılı teması “Kadınlar ve Diyabet” olup sloganı “Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’dır. Bu yılki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir. Tüm diyabetli kadınlar; diyabeti daha iyi yönetmek ve sağlık durumlarını iyileştirmek için ekonomik ve ulaşılabilir bakıma ve eğitime ihtiyaç duymaktadır.

            Hamile kadınlar; hem anne hem de çocuk sağlığı için tarama, bakım ve eğitime daha fazla erişime ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle tüm hamile kadınların, gebeliğinin 24.-28. haftasında mutlaka aile hekimlerine başvurarak Oral Glikoz Tolerans Testi yaptırmaları Gestasyonel Diyabet (gebelik dönemi, şeker hastalığı) tanısı açısından çok önemlidir.

            “Toplumumuzda kadınlar,  gelecek nesillerin sağlık ve refah düzeyini iyileştirmek için sağlıklı yaşam biçimlerini benimsemesi gereken önemli temsilcilerdir” diyerek başta kadınlarımız olmak üzere tüm halkımıza sağlıklı yaşamlar dileriz.

Uzm. Dr. Necati KELEMENÇE
Balıkesir İl Sağlık Müdürü

HABERLER & DUYURULAR

21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun.
21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun.

24 Nisan 2023

Ramazan Ayında Beslenme
Ramazan Ayında Beslenme

24 Mart 2023

25-31 Ocak Dünya Lepra (Cüzzam) Haftası
25-31 Ocak Dünya Lepra (Cüzzam) Haftası

11 Ocak 2023

İLETİŞİM
© 2023 Bandirma 01 Nolu Aile Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.