0266 714 50 50

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

  Kanser hakkında yapılan eğitimler ve taramalarla özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri, cilt kanserleri, prostat kanseri ve barsak kanserleri çok kolay yöntemler ile erken teşhis edilebilmektedir.

 Kanser hastalığının önüne geçmek için, obeziteye dikkat etmek, fiziksel aktiviteyi günlük hayatın bir parçası haline getirmek, daha çok mevsimsel ve işlenmemiş gıdalar tüketmek, besinleri doğru pişirme yöntemleri ile pişirmek, tüketilen tuz miktarını azaltmak, tuzlayarak saklama yöntemlerini kullanmamak, tarım ilaçlarından, diğer kimyasallardan ve radyasyondan uzak durmak, sigara ve alkol kullanmamak gerekir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıya çıkılmaması, açık renk kıyafetler tercih edilmesi, koruyucu şapka, gözlük ve koruyucu kremler kullanılması, cilt kanserinden korunmada önemli faktörlerdir.

 Kanser hastalığının erken teşhis edilebilmesi hayat kurtarır. Bu nedenledir ki her yılın Nisan ayının ilk haftasında insanlar üzerinde bir farkındalık oluşturmak, bu hastalığın önemini vurgulamak amacıyla çeşitli etkinlikler planlanarak kanser haftası olarak değerlendirilmektedir.

     20 yaş sonrası kadınların kendi kendine yapacağı meme muayenesi, 40 yaş sonrası düzenli mamografi çektirilmesi, 30 yaş sonrası rahim ağzı kanserinin taranabilmesi amacıyla smear testi yaptırılması kadın kanserlerinin teşhisinde çok önemlidir. Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, çok sık ishal ya da kabızlık problemleri, dışkıda kan görülmesi durumlarında barsak kanseri yönünden tarama gerekmektedir.

Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve KETEM’de 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere yönelik yapılan Gaitada Gizli Kan Testi ile bağırsak kanseri taranmaktadır. Özellikle açık ten rengine sahip kişiler, koyu renk benleri bulunan kişiler cilt kanseri yönünden risk altındadır. Vücudunda uzun süre iyileşmeyen yara bulunanlar ve benlerinde gerek büyüme gerekse renginde koyulaşma olanların mutlaka doktor kontrolü yaptırmaları gerekmektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’de meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri taramaları yapılmaktadır. Çok basit önlemler, düzenli doktor kontrolleri ve yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklerle kanserin önüne geçebilir ve erken teşhis edilerek zamanında tedavi olabiliriz.

 KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORK.

 Uzm. Dr. Refik BUDAK

Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü

 

HABERLER & DUYURULAR

14 Mart Tıp Bayramını Kutlarız
14 Mart Tıp Bayramını Kutlarız

14 Mart 2024

 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

8 Şubat 2024

4 Şubat Dünya Kanser Günü
4 Şubat Dünya Kanser Günü

6 Şubat 2024

İLETİŞİM
© 2024 Bandirma 01 Nolu Aile Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.