0 (266) 714 50 50

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

11 October 2017 - 513 kez okundu

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

         Dünya Ruh Sağlığı Fedarasyonu’nun bir projesi olarak başlayan Dünya Ruh Sağlığı Günü, ruh sağlığının ve ruh sağlığı hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını arttırmak amacıyla, 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim’de kutlanmaktadır. 2017 yılının teması da “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.
          Çalışma hayatı yaşamın önemli bir parçasıdır ve bireyler para kazanmanın yanı sıra kişisel amaçlarını gerçekleştirmek, sosyal ilişkiler kurmak, mesleğine ve topluma hizmet etmek veya saygınlık kazanmak gibi sebeplerle de çalışmaktadır. Ancak iş baskısı, monotonluk, iş yetiştirme kaygısı, başarısız olma korkusu gibi sebeplerle iş hayatında ruhsal dengenin bozulması hem kişinin sağlığı açısından hem de iş yerindeki verimlilik açısından olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. İş hayatında ruhsal dengenin bozulması nedeni ile çalışan kişiler arasında sıklıkla depresyon, kaygı, stres, tükenmişlik ve kas eklem rahatsızlıkları gibi durumlarla karşılaşmaktayız. Bu gibi sorunlar kişinin fiziksel sağlığını bozmakta, kişinin ruhsal anlamda kendini kötü hissetmesine sebep olmakta ve işyeri devamsızlık süresinin artmasına yol açmaktadır.
          Çalışanlar damgalanma ve işini kaybetme korkusu ile yaşadıkları bu gibi ruhsal sorunları başkalarına göstermekten ve destek almaktan çekinmektedirler. 
         Ancak kişilerin ruhsal sağlıklarını koruyabilmek ve işyeri verimini artırmak için tıpkı fiziksel hastalıkların tedavisinin önemsendiği gibi ruhsal hastalıkların tedavisinin de önemsenmesi gerekmektedir. Teknolojik gelişmelere rağmen işyerlerinde insan faktörünün önemi hala yerini korumaktadır. Çalışanların ruh sağlığı demek, işyerinin ve dolayısıyla kurumun ruh sağlığı anlamına gelmektedir.

         Sağlıklı işyerleri ancak sağlıklı çalışanlarla mümkündür. 

Dr. Yasin YILMAZ Balıkesir İl Sağlık Müdürü

 

HABERLER & DUYURULAR

“Maske Kullanmamak Kişisel Hukukun İhlalidir”
“Maske Kullanmamak Kişisel Hukukun İhla...

1 July 2020

“Son Vakayı En Kısa Zamanda Görmek, Tedbirlere Uyumla Mümkündür”
“Son Vakayı En Kısa Zamanda Görmek, Ted...

15 June 2020

“Tedbirlere Uyum; Kendimize, Devletimize ve Milletimize Karşı Bir Ödevdir”
“Tedbirlere Uyum; Kendimize, Devletimiz...

4 June 2020

İLETİŞİM

07:00 - 18:00
0 (266) 714 50 50
[email protected]
İhsaniye Mahallesi, 41 Sokak, No:32
    Bandırma/BALIKESİR

© 2018 Bandirma 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.